Historia

Historia winnicy rozpoczyna się w 2004 roku, gdy właściciele zakupili pierwszą 40 arową działkę i postanowili rozwijać swą winiarską pasję. Dysponowali wtedy jedynie doświadczniem związanym z prowadzeniem przydomowej winniczki składającej się z kilku krzewów.

Początki nie były łatwe, a uprawa winorośli w Polsce nie była wtedy tak powszechna jak dzisiaj. Nikt nie wierzył, że to może się udać. Jolanta i Ryszard byli jednak pewni swojego pomysłu i spełnili swoje marzenia o prowadzeniu winnicy.

Z czasem, dzięki wytężonej pracy i kontaktom z autorytetami winiarskimi z Polski i Europy, własciciele wzbogacili się w doświadczenie i wiedzę jakie odmiany najlepiej uprawiać w naszych niełatwym klimacie i jak stworzyć z nich doskonałe wino. Winnica stopniowo rozrastała się, w dużej mierze dzięki sadzonkom pozyskiwanym z własnego matecznika. Ręczny zbiór i tradycyjne metody produkcji sprawiły, że Winnica Świdnica jest obecnie znamym i cenionym w regionie wytwórcą win. Potwierdzeniem tego mogą być liczne nagrody oraz obecność w Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Położenie i odmiany

Winnica położona jest w sąsiadującej ze Świdnicą wsi Makowice, na Dolnym Śląsku, na ternie Przedgórza Sudeckiego. Rozpościera się na wysokości blisko 300 m n.p.m. tuż przy Popielu - nawjyższych wzniesieniu Równiny Świdnickiej. Roztacza się stąd niesamowity widok zarówno na panoramę miasta Świdnicy, ale także na Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie i Masyw Ślęży.

Winnica usytuowana jest na czterech działkach i zajmuje obecnie 3,65 ha. Każda z działek charakteryzuje się innym nachyleniem stoków i właściwościami gleby. Jedna z nich została obsadzona kaskadowo, dzięki czemu pięknie wkomponowuje się w miejscowy krajobraz. Tarasowe winnice są obecnie w Polsce rzadkością.

Dzięki zróżnicowaniu warunków panujących na działkach możliwe było zasadznie na winnicy pokaźnej ilości różnych odmian. Obecnie rośnie tam przeszło sto odmian, zarówno przerobowych jak i deserowych. Wśród odmain czerwonych przoduje Rondo, Regent, Dornfelder, Pinot Noir oraz Gałubok. Odmiany białe to przede wszystkim Pinot Blanc, Pinot Gris, Gewurztraminner, Seyval Blanch, Riesling, Muscat Odeski oraz Jutrzenka

Wino Czarne

Prawdziwą ciekawostką naszej winnicy jest wino Czarne, ktrórego nazwa zwiazana jest z jego ciemną, wręcz czarną, tajemniczą barwą. Wino pochodzi z rzadokspotykanej na świecie odmiany Gałubok. Jest ono bardzo aromatyczne i otwiera się dla nas z każdym kolejnym łykiem. Wyraźnie wyczuwalna jest tu czarna porzeczka, jeżyna, wędzona śliwka, w tle pojawiają się nuty czekoladowo-kawowe.

Unikalne cechy wina zaintersowały wielu naukowców. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu wykazały bardzo wysoką zawartość polifenoli, w szczgólności cennego resweratrolu. Resweratrol jest substancją o działaniu prozdrowotnym mającą zbawienny wpływ na układ krążenia, poziom cukru oraz prawidłową masę ciała. Działa również przeciwnowtworowo. W taki sposób odkryto tajemnicę naszego wina, które pite z umiarem może być traktowane jak lekarstwo.

Atrakcje w okolicy

Kościół Pokoju w Świdnicy

Katedra pw. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy

Zabytkowy Rynek w Świdnicy


Nagrody


Galeria

do góry